Monday, September 20, 2010

2010 Civic Election Nominee list - Calgary's Returning Officer talks about Nomination Day

Here is Barbara Clifford, Returning Officer for The City of Calgary, talking about Nomination Day for the October 18, 2010 Civic Election.

"Today is the day when we really know who seriously wants to run." 
- Barbara Clifford, Returning Officer, The City of Calgary.




Official List of Candidates Announced for 2010 General Election:


The following is the official list of candidates for the 2010 General Election.

The official candidate list was finalized at noon, Sept. 21, as candidates had 24 hours to withdraw their name from the ballot. Please note that one candidate has withdrawn for Public School Board Trustee (Wards 8 & 9).

Names of candidates will be posted online at calgary.ca/election. as well as in the Election Information Brochure which will be mailed to all households in the city the week of October 4th.
 



***
Please refer to 
calgary.ca/election for correct spelling if a discrepancy occurs.



Candidate listing for Mayor
Burrows, Craig
Connelly, Joe
Devine, Bonnie
Erskine, Barry
Fech, Oscar
Hawkesworth, Bob
Higgins, Barb
Hunter, Sandra
Johnston, Gary F.
Knight, Dan
Liu, Amanda
Lord, Jon
McIver, Ric
Nenshi, Naheed K.
Stewart, Wayne

Candidate listing for Alderman Ward 1
Harper, Chris
Hodges, Dale
Lockhart, Ric
Perrault, Norm
Scott, Bill
Vendenbrink, Judi

Candidate listing for Alderman Ward 2
Avramenko, Terry
Del Re, Daniel M.
Lowe, Gord
Magliocca, "Joe" Biagio

Candidate listing for Alderman Ward 3
Iqbal, Pervaiz
Larocque, Helene
Stevenson, Jim
Tremblay, Gary

Candidate listing for Alderman Ward 4
Bedard, Leslie
Boehm, Dwight
Chu, Sean
Haussecker, Jeff
Kruschel, Curtis
Low, Tommy
MacLeod, Gael
Morgan, Jane
Northcott, Brad
Poon, Carol
Wong, Jon

Candidate Listing For Alderman Ward 5
Ashar, Beena
Bal, Jay
Guizzo, Robert
Jones, Ray

Candidate listing for Alderman Ward 6
Dimic, Rad
Malyszko, Tom
Mielke, Brent
Pootmans, Richard
Rogers, Ken
Royer, Randy
Sims, Henry Ronald
Turner, Coral
Wills, Robert
Yannitsos, John

Candidate listing for Alderman Ward 7 
Cook, Elizabeth Ann
Farrell, Druh
Krisko, Michael
Pilling, Jim
Taylor, Kevin

Candidate Listing For Alderman Ward 8
Grochowski, Antoni
Lapp, David
Mar, John
Pashak, Zakary

Candidate listing for Alderman Ward 9
Carra, Gian-Carlo
Chapman, Steve
Clemens, Petra
Hollinger, Henry Charles
Nixon, Jeremy Pat
Pal, Mike
Vase, Adam
Waciak, Stan The Man

Candidate listing for Alderman Ward 10
Chabot, Andre
Dossa, Nargis
Kennish, Robert
Schackwidt, Karl

Candidate listing for Alderman Ward 11 
Frisch, Wayne
Knight, Olga
Maxim, James
McCutcheon, Ernest
Pincott, Brian

Candidate listing for Alderman Ward 12 
Browne, Al
Crowe, Roger
Keating, Shane A.
Rotzoll, Rory
Sim, Benjamin (Ben) G.

Candidate listing for Alderman Ward 13
Colley-Urquhart, Diane Marie
Hodge, Trevor
Jenkins, Sandy
Rodych, Andrew

Candidate listing for Alderman Ward 14
Demong, Peter
Dur, Richard
Fox-Mellway, Linda
Gerelus, Ken
Kao, Shawn
Tummonds, Billy The Butcher

Candidate listing for Public School Board Trustee (Wards 1 & 2) 
Bowen-Eyre, Joy
Durrani, J.
Gretton, Michael
Hurdman, Trina
Kneller, Jaret
McDonald, Roberta
Traptow, Josh

Candidate listing for Public School Board Trustee (Wards 3 & 4) 
Ferguson, Lynn
Taj, Tanveer

Candidate listing for Public School Board Trustee (Wards 5 & 10)
Ashraf, Shahzad
King, Pamela
Mangat, Amar
Rowan, Rick
White, Ryan J.

Candidate listing for Public School Board Trustee (Wards 6 & 7)
Indarsingh, Lenore
Lane, George S.
Oliver, Carole

Candidate listing for Public School Board Trustee (Wards 8 &  9)
Cochrane, Pat
Shutiak, Laura

Candidate listing for Public School Board Trustee (Wards 11 & 13)
Baehl de Lescure, Sarah
Guinn, Andrea
Heather, Larry R.
Heggerud, Catherine
Kearns, Julie
Lough, Victor
Mowat, Helen
Styles, Sue
Taylor, Sheila

Candidate listing for Public School Board Trustee (Wards 12 & 14)
Amery, Malik M.
Bazinet, Carol
Moore, Wendi Ann

Candidate listing for Separate School Board Trustee (Wards 1 & 2) plus Cochrane
Scarpino, Serafino (Acclamation)

Candidate listing for Separate School Board Trustee (Wards 3 & 5) plus Airdrie
Groebmair, Rofina
Wellman, Linda

Candidate listing for Separate School Board Trustee (Wards 4 & 7) 
Belcourt, Marge
Engel, Anne

Candidate listing for Separate School Board Trustee (Wards 6 &; 8)
Burke-Gaffney, Lois
Grochowski, Antoni

Candidate listing for Separate School Board Trustee (Wards 9 & 10) plus Chestermere 
Goerlitz, Rosemarie (Acclamation)

Candidate listing for Separate School Board Trustee (Wards 11 & 12)
Annuik, Michael
Vankosh, Kim
Williams, Cathie

Candidate listing for Separate School Board Trustee (Wards 13 & 14) 
Martin, Mary (Acclamation)






Related Calgary City News Posts:
For more information please visit calgary.ca/election

No comments:

Post a Comment